Fotowoltaika dofinansowanie

Fotowoltaika to inaczej produkcja energii przy użyciu specjalnych paneli fotowoltaicznych. Metoda ta zyskuje coraz większą popularnością i coraz więcej właścicieli wszelkiego typu gospodarstw domowych postanawia zainwestować w swoją własną, przydomową instalację, która to będzie produkować prąd. I choć same przedsięwzięcia związane z zamontowaniem paneli słonecznych zwykle łączą się z dużym kosztem początkowym, to na szczęście istnieją też sposoby na jego zmniejszenie. Jednym z najczęściej wymienianych możliwości uzyskania dodatkowego finansowania w poszczególnych regionach Polski są dofinansowania na fotowoltaikę.

Fotowoltaika dofinansowanie

Fotowoltaika dofinansowanie czy fotowoltaika dotacje to tematy dziś niezwykle popularne, a przez to też często wyszukiwane w różnego typu źródłach, jak na przykład w internecie. Dofinansowanie do paneli słonecznych jest tematem, który z pewnością zainteresuje wiele osób, a szczególnie te, które prowadzą własne gospodarstwa domowe i wymagają dużego zasilania prądem. Tu warto zaznaczyć, że od 2019 roku ruszyły specjalne programy, które opierają się na dofinansowaniach tego typu rozwiązań. Wszystkie osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o specjalną ulga podatkową na zakup i montaż fotowoltaiki. Tego typu ulga termomodernizacyjna została wprowadzona w oparciu o ustawę z dnia 9 listopada 2018 roku w sprawie zmian o podatku dochodowym od osób fizycznych, a także na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jak działa fotowoltaika dofinansowanie?

Zgodnie z obowiązującym prawem każde przedsięwzięcie powinno zakończyć się maksymalnie 3 lata po końcu roku, w którym to dane przedsięwzięcie wygenerowało pierwsze koszty związane z montażem paneli słonecznych. Jeżeli z kolei kwota do odliczenia nie będzie miała pokrycie w rocznym dochodzie, wówczas też istnieje możliwość odliczania jej przez kolejnych 6 lat od końca roku pierwszego wydatku. Co ciekawe każdy podatnik może dostać ulgę, która wyniesie maksymalnie do 53 zł łącznie ze wszystkich budynków, w których to zostanie zainstalowana instalacja fotowoltaiczna, pod warunkiem, że dana osoba, która się o nią ubiega jest właścicielem lub współwłaścicielem danego budynku. Wszystkie tego typu przedsięwzięcia są częściowo finansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zobacz też:  Fotowoltaika koszt

Dofinansowanie do paneli słonecznych

Całe dofinansowanie jest dokładnie sprecyzowane, a związku z tym podane są konkretne pozycje, jakie mogą podlegać odliczeniu, a wśród nich wymienione są między innymi panele fotowoltaiczne wraz z niezbędnym sprzętem. Co więcej w koszty wliczają się też audyty energetyczne, analiza termograficzna, a także wykonanie całej dokumentacji projektowej i montaż instalacji fotowoltaicznej.

Panele fotowoltaiczne – jak składać wniosek o dofinansowanie?

Od października 2019 roku wszystkie wnioski o dopłatę/ dofinansowanie do uruchomienia projektu fotowoltaicznego, każdy z przedsiębiorców może składać na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest złożenie wniosku osobiście w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która to mieści się w Warszawie. Taki wniosek można też złożyć za pośrednictwem poczty, a także elektronicznie. By wykonać działania za pomocą internetu koniecznie trzeba posiadać tak zwany profil zaufany lub e-dowód wraz z czytnikiem NFC podłączonym do komputera. Wnioski do wypełnienia online można znaleźć na stronie gov.pl, gdzie w zakładce „dla obywatela” należy wybrać moduł „praca i biznes”, a następnie moduł „zasiłki i pomoc finansowa”. W tej zakładce pod hasłem „energia” znajduje się specjalna usługa znana jako „skorzystaj z programu mój prąd”, gdzie po zalogowaniu się do wcześniej założonego profilu w kolejnych krokach należy udzielić informacje o instalacji fotowoltaicznej, liczniku i numerze punktu poboru energii. W kolejnych krokach dodaje się odpowiednie załączniki, czyli wszystkie kopie faktur, które to potwierdzają wykonanie inwestycji i koszty kwalifikowane. W ostatnim kroku uzupełnia się odpowiednie oświadczenie i zgody. Następnie na samym końcu otrzymuje się elektroniczny identyfikator wniosku, która może być potrzebny w przypadku, kiedy zostaniemy poproszeni o uzupełnienie złożonego wniosku. Każdy beneficjent jest powiadomiony o przyznaniu dotacji za pomocą wiadomości e-mail.

Zobacz też:  Fotowoltaika dla firm: kompleksowy przewodnik po korzyściach i procesie instalacji

Różne możliwości dofinansowania fotowoltaiki

W naszym kraju można znaleźć kilka programów, które dotyczą fotowoltaika dotacje lub zwrotu kosztów za zainstalowaną instalację. Warto tutaj wspomnieć, że w zależności od miejsca tudzież województwa mogą się one różnie nazywać. Jednym z popularniejszych programów jest właśnie wspomniany „mój prąd”.

Solary słoneczne

Zarówno kolektory słoneczne jak i bardziej znane panele fotowoltaiczne dedykowane są do pozyskiwania energii słonecznej, przy czym też należy zaznaczyć, że każde z tych urządzeń ma odmienne możliwości i wymagania. I choć na pierwszy rzut oka kolektory jak i panele wyglądają bardzo podobnie, to poza tym, że wykorzystują słońce, dzięki czemu możliwe jest zmniejszenie zużycia energii w danym gospodarstwie domowym, to więcej je dzieli niż łączy. Kolektory przetwarzają promienie słoneczne na ciepło, z kolei panele fotowoltaiczne przetwarzają promienie słoneczne na energię elektryczną. I właśnie wszelkiego typu dofinansowania udzielane są na panele fotowoltaiczne, dzięki którym generuje się energię elektryczną. Ogniwa fotowoltaiczne znane są jako alternatywne wobec kolektorów słonecznych, co oznacza, że pozwalają na pozyskanie energii ze słońca. Z tego też względu wiele osób zastanawia się czy panele fotowoltaiczne będą wydajne również zimą.

Nie ma się jednak czego obawiać, ponieważ panele fotowoltaiczne działają również w okresie mniejszego nasłonecznienia. Zastosowanie tego typu rozwiązań nie oznacza jednak, że będziemy mogli całkowicie zrezygnować z podłączenia do sieci elektrycznej. W większości przypadków działa to tak, że w przypadku nadmiernej produkcji energii z niej korzystamy, zaś w momencie jej niedoboru, zasilamy się energią w sposób standardowy z sieci. Jednakże takie rozwiązanie w rozliczeniu rocznym jest niezwykle opłacane i przekona się o tym każdy, kto zamontuje u siebie panele fotowoltaiczne (już w niedługim czasie. inwestycja tego typu bardzo szybko się zwraca).

Zobacz też:  Jak wybrać wykonawcę instalacji fotowoltaicznej?

Nowoczesne rozwiązania dla nowoczesnych ludzi

Analizując temat fotowoltaika dotacje warto też wspomnieć o tym, że wszelkiego typu kolektory słoneczne i fotowoltaika to rozwiązania niezwykle proekologiczne. Łatwo zauważyć, że spalamy mniej różnego typu paliwa, dzięki czemu też powstaje mniej dymu, co w konsekwencji prowadzi o poprawy stanu powietrza i dbania o środowisko. Tego typu rozwiązania są szczególnie zauważalne w przypadkach, kiedy dotychczas stosowało się kotły na paliwo stałe czyli na węgiel, pelety, czy drewno, w których to dzięki kolektorom i rozwiązaniom fotowoltaicznym nie trzeba uruchamiać w sezonie letnim. Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszy się także dachówka fotowoltaiczna.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *