panele fotowoltaiczne koszt

XXI wiek, bez wątpienia, jest czasem rozwoju gospodarki i technologii. Postawienie na odnawialne źródła energii i poszukiwanie nowych rozwiązań w tym zakresie jest znakiem naszych czasów. Zarówno motoryzacja, elektronika, jak i elektryka zdecydowanie zmierzają w tę stronę. Budzą się coraz częściej ruchy proekologiczne, które nabierają nie tylko ideologicznego, ale też praktycznego znaczenia. Jednym z najbardziej powszechnych sposobów na produkcję energii elektrycznej jest fotowoltaika. Powszechnie utrwalił się podgląd na temat wysokich kosztów instalacji fotowoltaicznej. Aby jednak posiadać pełną i rzetelną informację, należy dokładniej przyjrzeć się cenom instalacji fotowoltaicznej w Polsce.

Koszty instalacji fotowoltaicznej

Rozpatrując kwestię kosztów związanych z montażem oraz eksploatacją instalacji fotowoltaicznej, należy mieć na uwadze długoterminowość inwestycji. Warto również zwrócić uwagę na to, że przy wyborze produktu, nie należy kierować się jedynie ceną, ale przede wszystkim jakością. Dobrze, także, powierzyć pracę techniczne oraz konserwacyjne firmie, która ma dobrą opinię na rynku i specjalizuje się w tym zakresie. Zapewne, koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego będzie różnił się od tego typu inwestycji w porównaniu do, na przykład, montażu instalacji w bloku mieszkalnym.

Jeśli nie stać Cię na montaż fotowoltaiki w domu, polecamy inwestycję w kryptowaluty! Na cryptoline dowiesz się, jak zacząć inwestować

Jakie koszty wiążą się z instalacją fotowoltaiki w domu?

fotowoltaika koszt

Osoby, które poszukują alternatywy dla standardowych źródeł energii, jaka zasila ich dom, decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych będą, przede wszystkim, zainteresowane ich ceną. Przeglądając ofertę rynku, na pierwszym planie pojawia się jeden z podstawowych i najważniejszych parametrów, jakim jest tak zwana moc szczytowa (kWp). Wartości mogą być bardzo różne, jednak dokonując wyboru trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką ilość prądu zużywa się w konkretnym gospodarstwie domowym. Odpowiedź nie powinna być trudna. Wystarczy kilkumiesięczna lub roczna obserwacja wskazań licznika. Można zatem wywieść pewien wniosek: podczas zakupu fotowoltaiki nie jest ważna liczba domowników zamieszkujących określone gospodarstwo czy nawet powierzchnia, jaką mamy do dyspozycji. 

Zobacz też:  Fotowoltaika dla firm: kompleksowy przewodnik po korzyściach i procesie instalacji

Podstawowy zestaw fotowoltaiczny przeznaczony do montażu w naszych domach składa się z kilku elementów. Są to: panele słoneczne, przewody, zabezpieczenia, rozbudowany system mocowania zapewniający stabilność instalacji i odporność na czynniki zewnętrzne oraz inwerter. Rozpatrując kwestię kosztów instalacji fotowoltaiki, ważne jest, by brać pod uwagę nie tylko przedmioty do montażu, ale także stworzenie projektu i montaż. Pierwotnie, dokonując wyceny, wiele osób może uznać, że cena instalacji fotowoltaicznej jest bardzo wysoka. Jednak w długoterminowym zasięgu okazuje się, że na przestrzeni lat przynosi ona zdecydowane oszczędności. Warto także wspomnieć o możliwości skorzystania z pomocy programów rządowych w zakresie ulg podatkowych oraz dofinansowania. 

koszty instalacji fotowoltaicznej

Na to, ile kosztuje fotowoltaika, bez wątpienia wpływa liczba zamontowanych paneli oraz ich wartości energetyczne (kWp). Przyjmuje się, że dla jednorodzinnego domu dedykowana jest instalacja fotowoltaiczna o mocy szczytowej 4 kWp. Koszt tego typu instalacji to około 17 tysięcy złotych w zależności od producenta. Dla nieco mniejszych budynków, których zużycie prądu nie jest całodobowe, zaleca się instalacje fotowoltaiczne o mocy 3 kWp. Będą to głównie warsztaty samochodowe, drobne zakłady usługowe oraz wszelkie te lokalizacje, które zużywają prąd tylko przez określony czas w ciągu doby. Koszty paneli fotowoltaicznych o tych wartościach to 11- 14 tysięcy złotych.

Wraz ze wzrostem wartości mocy szczytowej, rośnie także cena instalacji fotowoltaicznej. Dlatego tak ważny jest przemyślany zakup w typ zakresie. Przyjmuje się, że koszt instalacji fotowoltaicznej o mocy 10 kWp to około 20- 23 tysiące złotych. Na rynku bardzo dużą popularnością cieszą się także instalacje fotowoltaiczne 5 kWp w cenie do 20 tysięcy złotych. 

Zobacz też:  Dachówka fotowoltaiczna - dachówka z przyszłości

Jeśli chcemy podjąć się tego typu inwestycji, która według statystyk obniża koszty związane z energią elektryczną nawet o 40 procent, możemy skorzystać z porady profesjonalistów, którzy po przeanalizowaniu kilku kluczowych parametrów, pomogą nam podjąć decyzję o wyborze odpowiednich wartości instalacji. 

Wskazane ceny to koszty związane z ogółem prac, jakie należy wykonać, by stać się właścicielem własnej „elektrowni słonecznej”. Są one jednak jedynie orientacyjne i zależą od wyboru producenta oraz firmy montażowej. 

Jak obniżyć koszt instalacji fotowoltaicznej?

cena instalacji fotowoltaicznej

Z uwagi na to, że montaż instalacji jest coraz bardziej popularny i pozytywnie wpływa nie tylko na finanse samego właściciela, ale też, bez wątpienia, na środowisko naturalne, które jest dobrem wszystkich, wdraża się liczne programy pomocowe oferujące dofinansowanie do fotowoltaiki. Jednym z pierwszych i bardzo popularnych jest program „Mój Prąd. Ukierunkowany jest stricte na dofinansowanie kosztów poniesionych w związku z montażem paneli fotowoltaicznych. Sprowadza się on do zwrotu przez państwo do 50 procent kosztów poniesionych w związku z instalacją fotowoltaiki. Oznacza to, że pierwotnie należy ponieść koszty inwestycji, przejść pozytywnie procedurę podpięcia do sieci i odbioru, a następnie po spełnieniu odpowiednich warunków formalnych, otrzymuje się rekompensatę. 

Zdecydowanie, szerszy zakresowo jest program „Czyste powietrze”. Zakłada on dofinansowanie ogółu inwestycji mających na celu polepszenie jakości środowiska i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń generowanych przez gospodarstwa domowe. Wniosek w jego zakresie może zatem objąć nie tylko koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego, ale cały szereg innych działań proekologicznych.

Zobacz też:  Czy fotowoltaika się opłaca?

Ważnym aspektem jest także ulga podatkowa, z której mogą skorzystać osoby fizyczne. Ustawodawca dał możliwość odliczenia od podatku od osób fizycznych kosztów związanych z montażem fotowoltaiki. Zapewne, zachęci to do inwestycji oraz przekona wszystkie osoby, które do tej pory miały wątpliwości.

Zastanawiając się nad tym, ile kosztuje fotowoltaika dla naszego domu, należy brać pod uwagę ogół możliwości, jakie niesie za sobą jej montaż. Może okazać się, że w łatwy i szybki sposób obniżymy nie tylko cykliczne koszty związane z rachunkami za prąd, ale również nie poniesiemy wysokich kosztów związanych z jej montażem.

https://youtu.be/y38tREXKzl8

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *